Média

Současná česká dramatika – stručný (a osobní) vhled do tematiky

Barbora Schnelle, Czechlit.cz 9. 9. 2020

Důležitým odrazovým můstkem pro českou současnou dramatiku se stal rok 1989 – česká „sametová revoluce“ byla bezesporu revolucí divadelní. Řada důležitých politických diskuzí té doby se konala na divadle přímo na jevišti – divadlo se stalo synonymem pro angažované svobodné a osvobozené slovo. Symptomaticky pak byla první opravdu demokratická strana Občanské fórum založena 19. listopadu 1989, dva dny po vypuknutí revoluce, v divadle Činoherní klub. Prvním neformálním vůdcem této strany se stal Václav Havel.

Více…

Exkurz mezi oligarchy. Jaká je divadelní hra o nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi?

Luboš Mareček, Lidové noviny, 7. 8. 2020

Ondřej Novák v Opravdovém interview s opravdovým Petrem Kellnerem, Divadlo Feste.

Brněnské divadlo Feste uvedlo inscenaci volně inspirovanou životem a podnikáním nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, majoritního vlastníka skupiny PPF. Autorem hry, v níž nechybí místy až uštěpačný humor či odkazy na divoce privatizované devadesátky, je Roman Sikora.

Více…

Překvapení z Míru

Tereza Šafářová, Divadelní noviny, 2. 7. 2020

Smrt talentovaného vepře
Z videoinscenace Divadla Mír. Foto: Divadlo Mír

Tvůrci ze soukromého ostravského Divadla Mír byli během pandemie koronaviru stejně jako ostatní umělci nuceni zavřít divadlo. Kontakt s diváky však čile udržovali skrze svůj YouTube kanál. Jeho součástí je i videoinscenace Smrt talentovaného vepře – projekt, který je v kontextu tvorby tohoto divadla vizuálně, ale především herecky a dramaturgicky značně překvapující.

Více…

Úspěch války tkví v kvalitě klystýru

Marcela Magdová, Divadelní noviny 10. 6. 2020

Osudy dobrého vojáka Švejka, Horácké divadlo Jihlava, režie: Michal Skočovský

Notoricky známá a značně rozporuplná postava Josefa Švejka si od února tak „po česko-německu“ hoví na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Díky výrazné adaptaci dramatika Romana Sikory a groteskní jevištní zkratce režiséra Michala Skočovského totiž chytila nový dech.

Více…