Hry

Česká revoluce

Za epidemie COVIDu se tajně sejdou kapitáni českého průmyslu a lobbingu, aby si postěžovali a zanáříkali si nad všeobecnou mizérií. Jsou jako štvaná zvěř. Štvou je ženy, které nemohou beztrestně plácat po zadku a hrabat jim do rozkroku, štve je minimální mzda, příliš vysoké platy zaměstnaců, hlasy, které volají, aby zastavili výrobu ve svých provozech-semeništích COVIDu. Štvou je všichni ti neomarxisti, ekologisti, gayové a další příživníci. A ke všemu se při havárii lyžařského vrtulníku zabil jejich zbožňovaný Péťa.

Naštěstí nad chutnou a do zlatova propečenou pečínkou dostanou spásný nápad. Na Českou revoluci, která všechny a především je samé vyvede ze všeobecné mizérie. Dokonce i pečínka je tím nápadem nadšená. Takže: na čempak si to asi pochutnávají?

Krátká hra byla napsána pro časopis Svět a divadlo v roce 2021 a vyšla v čísle 3.

Celý text

Opravdové interview s opravdovým Petrem Kellnerem

Pacient psychiatrické kliniky o sobě tvrdí, že je miliardář Petr Kellner. V terapeutickém rozhovoru se Lékařka snaží stanovit správnou diagnózu a zvolit vhodnou léčbu. Jenže kdo má v této seanci skutečně navrch? Psychiatr nebo Pacient, který v tom, jak se zdá, prostě umí chodit. Hra vznikla za podpory Nadace Český literární fond. Premiéra 24.6. 2020, Divadlo Feste Brno.

Ukázka

Zámek na Loiře

Michal Hába, Jindřich Čížek, Zuzana Onufráková

Na jednom s nesčetných zámků na Loiře žije prapodivná milostpaní. K ruce má dva sluhy a virtuózního francouzského kuchaře. Jenže jeho dobroty jí nejdou pod nos, své lokajstvo terorizuje seč může a je v jednom kuse nalitá. Pročpak taky ne, když je na zámku vlastně uvězněna svým manželem – ministrem a jedním z předních českých oligarchů, který ji tam uklidil před pozorností médií. Premiéra 27.6. 2018 ve Staatstheater Nürnberg. V současné době hru uvádí soubor Lachende Bestien v divadle Venuše ve Švehlovce Praha.

Ukázka

Mejdland

V hospodě, která vypadá spíš jako kurník, protože se nacházíme v Mejdlandu, a to je velmi ošuntělá země, velmi chudá země, i když si její obyvatelé rádi chudí nepřipadají, ba co víc, rádi si připadají jako bohatí občané bohaté země, tak v téhle hospodě se „na hřadě“ pravidelně setkávají místní štamgasti. Pijí obyčejný mejdlandský pivo, nebo ještě obyčejnější mejdlandský pivo, nebo úplně nejobyčejnější mejdlandský pivo a probírají, jak bylo v práci, jaké jsou nejnovější technologie míchání mejdla, neboť Mejdland je drahokamem v koruně nadnárodní korporace mejdláren. Je to krásná země, která stojí a padá s proexportní politikou, o blaho jejích občanů dbá Kníže, který sice neustále usíná, ale v důležitých rozhodnutích ho vždy rád zastoupí Kancléř. Co se však stane, když jeden z mejdlandských občanů najednou vzplane? Vlažná opereta byla v roce 2017 napsána za podpory Nadace Český literární fond.

Ukázka