Hry

Snídaně s Leviathanem

Petr Pelzer a Saša Rašilov. Snídaně s Leviathanem, režie: Jiří Honzírek, ND Praha.

Pan Leviathan je úspěšný podnikatel, co vládne polovině světa. A také se rád dobře baví. Proto sem tam pozve na snídani náhodně vybrané muže a ženy z lidu, aby je pověřil plněním komických úkolů. Pan Leviathan je ovšem také dvouhlavá obluda. Takže někdo dostane pěstí, někomu se splní sny, ale ne úplně, jak si přál, někdo je ponížen a popliván a někdo přijde třeba o ruku.

Původně rozhlasová hra byla inscenována Slovenský rozhlasem a 4. 3. 2013 měla premiéru také na Nové scéně pražského Národního divadla.

Ukázka

Pohřbívání

Pohřbívání, režie: Jiří Honzírek, Divadlo Feste

Prezident Václav Klaus skonal. Je třeba důstojně uctít jeho památku, nejlépe v duchu jeho velikých myšlenek a politické praxe, a vystrojit mu monumentální státní pohřeb. Nejlépe alespoň dvakrát větší, než byl u Václava… ehm… u toho druhého prezidenta. Organizace velkolepé události se tedy chopí společnost Státní pohřeb s.r.o., která událost zprivatizovala a pronajala si vysílací den v České televizi, aby mohla o události podat vyvážené a objektivní zpravodajství. Přímý přenos se však trochu zvrtne. Ve studiu se ztrácejí věci, pak i lidé, pak i peníze a nakonec s vytunelovanými fondy společnosti Státní pohřeb s.r.o. zmizí i rakev s prezidentem. Na e-bay. Premiéra 6. 6. 2012, Divadlo Feste Brno.

Ukázka

Zmatek nad zmatek

Zmatek nad zmatek, režie: Jakub Maceček, Divadlo Polárka Brno

Pro Gun Club, klub extrémních manažerů, z nichž mnohý již ve velkých kapitálových bitvách přišel o některou končetinu či orgán, je zeměkoule pouze zdrojem k exploataci. A pokud se na jižním pólu ukrývají obrovské zásoby nerostných surovin, je jasné, že se musí vytěžit. Proto je nutné poněkud urychlit globální změny klimatu, aby nám póly pěkně roztály, a pokud je i to málo, postačí výstřelem z monstrózního děla pohnout Zemí, aby se bohatý jižní pól posunul do příznivějších klimatických podmínek. Ale kam pak zmizí třeba Evropa? Volná zpěvoherní adaptace stejnojmenného románu Julesa Vernea vznikla v rámci mezinárodního divadelního projektu Dramatická klimatická změna a Afrika. Premiéra 24. 9. 2011 v Divadle Polárka Brno.

Ukázka