Hry

Zpověď masochisty

Richard Fiala a Tomáš Kobr. Zpověď masochisty, Divadlo Letí Praha

Pan M. se snaží, jak už to tak u lidí bývá, dojít ke štěstí. Záliby Pana M. jsou však poněkud pikantní. Miluje bolest. Co si však má počít, když mu ji nikdo nechce poskytnout, nebo alespoň ne v takové míře, po jaké touží. Nezbývá tedy než se pořádně vrhnout do světa práce, obstarat si sedm úvazků, nechat se týrat a ponižovat nadřízenými, prodloužit si den na osmačtyřicet hodin a nakonec triumfálně zvítězit na Olympiádě lidských zdrojů v Singapuru. Ale není takový triumf pro Pana M vlastně spíš prokletím? Hra měla premiéru 26. 1. 2011 ve Švandově divadle Praha v produkci Divadla Letí. Byla přeložena do řady cizích jazyků a hrána v Polsku, Německu, Francii, Rusku, Estonsku, Švýcarsku a v Brazílii.

Ukázka

Smrt talentovaného vepře

Smrt talentovaného vepře
Z videoinscenace Divadla Mír. Foto: Divadlo Mír

Poslední okamžiky mimořádně talentovaného prasete jsou neseny rekapitulací jeho života. Vzpomíná na své dětsví, jak objevilo svůj talent, jak vykročilo do světa, jak svět objevil jeho talent, co a koho všechno muselo obětovat, aby se prosadilo, a co to vlastně znamená mít talent, talent s velkým T. Ale Řezník už přichází, zbývá tedy jen zodpovědět jednu základní otázku: Může být prase člověkem? Hra byla v roce 2008 napsána pro brněnského herce a principála Jaroslava Tučka a byla inscenována Českým a Slovenským rozhlasem. V podobě videoinscenace ji v časech koronavirových nastudovalo ostravské Divadlo Mír (premiéra 11. 6. 2020).

Ukázka

Největší Básník

Cyklus dramatických miniatur o pochmnurných i radostných i zcela absurdních životních osudech jednoho velikána umění. Pásmo groteskních jednoaktovek zaměřených na truchlivé okolnosti uměleckého průmyslu vznikalo postupně od roku 2000 a dodnes není završeno. Tři z hříček byly v roce 2010 uvedeny Českým rozhlasem Vltava v režii Jakuba Macečka.

Ukázka