Média

S divákem se hádám

Karolína Babíčková, Ondřej Lánský a Lukáš Matoška, Deník Referendum 12. 7. 2014

Snídaně s Leviathanem, ND Praha

S dramatikem Romanem Sikorou, držitelem Ceny Alfréda Radoka z roku 1997, jsme mluvili o angažovanosti a političnosti umění. Probírali jsme nedávnou inscenaci jedné z jeho her, kterou lze chápat jako podobenství o fungování kapitalismu a lidí v něm. Během rozhovoru jsme přišli také na otázku, jíž se postmoderna tolik brání, a sice jaký má umění smysl.

Více…

Правые, левые, мазохисты, цыгане

Отвечая на потребность в оригинальной политической сатире на чешской сцене, театр «Дивадло Лети» поставил пьесу Романа Сикоры «Исповедь мазохиста». К политике Сикора подходит не напрямую, а через тяготы жизни господина М., неудовлетворённого чешского мазохиста. Главный герой — истинный Мазохист с большой буквы, ведь речь здесь идёт не только о сексуальных предпочтениях…

Více…

Pohřeb Klause píchl do vosího hnízda

J. P. Kříž, Novinky.cz 11. 10. 2012

Václav Hanzl. Pohřbívání, režie: Jiří Honzírek, Divadlo Feste Brno

Brněnské Divadlo Feste představilo na festivalu Next wave v pražském NOD Roxy jedenáctý díl cyklu Identita. Feste zalehli na matrace. “Šaškovské” politické kousky, namátkou Havel píše Husákovi, Emil Hácha, Osmdesát devět a další části Identity věnované romské menšině, islámu či terorismu, volně vpluly do Pohřbívání (Václava Klause) Romana Sikory v režii Jiřího Honzírka.

Více…

Můj humor je dost vzteklý, říká dramatik a publicista Roman Sikora

Martina Černá, SALON Právo 1. 2. 2012

Roman Sikora (1970) se pohybuje na hraně mezi provokativním dramatikem pranýřujícím ekonomický neoliberalismus a konzumní styl života a neméně provokativním novinářem nemilosrdně tepajícím české divadlo i politickou scénu. Poznáte ho podle pronikavého smíchu a hřmotně formulovaných názorů. Česká divadla hrají v současnosti dvě jeho hry: pražské Švandovo v koprodukci s Divadlem Letí Zpověď masochisty a brněnská Polárka Zmatek nad zmatek.

Více…

Zpověď masochisty: jen úchyl může být v současném světě šťastný

Vít Pokorný, Divadelní noviny 15. 10. 2011

Richard Fiala, Zuzana Onufráková, Tomáš Jeřábek. Zpověď masochisty, režie: Martina Schlegelová, Divadlo LETÍ/Švandovo divadlo

Realistická tragédie, drzá fantasmagorie, nejapná politická satira? Do všech těchto škatulek může alespoň trochu přemýšlivý divák vměstnat inscenaci hry Romana Sikory Zpověď masochisty. Hlavní postava Sikorova posledního tvůrčího opusu, osamělý Pan M., stojí mimo zaběhnuté konvence podobně jako jeho autor. Je to masochista, který jen s obtížemi dosahuje ukojení svých sebetrýznivých choutek. Nepomáhají na takové osoby uzpůsobené salóny, nepomáhají převleky, díky nimž se M. dostává do situací, ve kterých na jeho těle přistane mnoho slastných ran. Situace se zdá bezvýchodná. Deus ex machina se však objeví. Je jím státní moc, která skrze příkazy, zákazy, nutné požadavky a hrozby finančních i osobních bankrotů člověka odírá, trýzní a dovádí až do agonického stavu existenciální bažiny.

Více…